Madrid je prestolnica in najpomembnejše mesto v Španiji, ter eno največjih mest v Evropski uniji. Madrid premore ene najboljših umetniških galerij in muzejev na svetu in je dom znamenitega nogometnega moštva. Manj pa je znano, da so Madrid ustanovili muslimani.
V devetem stoletju so osrednji del Španije, t.j. Toledo z okolico, nadzorovali muslimani španskega porekla (muladí). Odnosi med njimi in arabskimi emirji iz Kordobe niso bili vedno najboljši in prihajalo je do občasnih uporov. Kordovski emir Mohammed I je zato po enem od spopadov z uporniki postavil postojanko, ki mu je omogočala boljši nadzor nad pokrajino, in hkrati utrdil severno obrambno linijo proti krščanski Asturiji. Za lokacijo je izbral območje današnjega Madrida, ki je ležalo med uporniškim Toledom in severno mejo. Eden od zgodovinskih virov (ibn Hajjan) pa poroča ravno obratno, da so utrdbo postavili uporniki.
Ne glede na to, kateri dejavnik je bil odločilen za postavitev utrdbe, je poleg vojaškega dela obstajalo tudi naselje. V desetem in enajstem stoletju je mesto zraslo in dobilo pretežno civilni značaj. Deli obzidja, ki je obkrožalo mesto, so še danes vidni v parku Parque Mohamed I v bližini kraljeve palače, ter nekaterih drugih lokacijah v mestu.
Med znanimi osebnostmi, rojenimi v Madridu v islamskem obdobju, izstopa Maslama al Madžriti oz. Maslama iz Madrida (tedaj se je Madrid imenoval Madžrit). Maslama je sicer večino svojega življenja preživel v Kordobi. Ustanovil je prvo šolo astronomije v al-Andalus in bil prvi Španec -in prvi Evropejec po antičnih Grkih- ki je izvajal lastna astronomska opazovanja, meritve in izračune. Pripravil je prve tabele, veljavne za Španijo oz. natančneje Kordobo. S tem je položil temelje kasnejšemu razvoju astronomije v Španiji in Evropi.
Spletni viri:
C. Segura Graiño: El origen islámico de Madrid y las relaciones con los reinos cristianos, Testimonios del Madrid medieval – El Madrid musulman, Museo de San Isidro, Madrid 2004.
Wikipedia: Muralla musulmana de Madrid. Nadstandardni prispevek iz Wikipedije (v času objave tega zapisa).
Josep Casulleras: Majrīṭī: Abū al‐Qāsim Maslama ibn Aḥmad al‐Ḥāsib al‐Faraḍī al‐Majrīṭī. V: Thomas Hockey et al. (ur.): The Biographical Encyclopedia of Astronomers, Springer Reference, 2007, str. 727-728.
[…] dela v arabščini tako andalusíjskih avtorjev (kot npr. Abu al-Kasim az-Zahraui, az-Zarkali, Maslama iz Madrida idr) in dela iz drugih delov islamske civilizacije (al-Horezmi, al-Kindi, ar-Razi, ibn Sina, […]