Na pobočju Kostanjevice, vzpetine nad Novo Gorico, stoji že dobrih sto let edinstven objekt: Vila Rafut, imenovana tudi Laščakova vila ali Vila Moresca. Pri njej izstopajo številni arhitekturni elementi, za katere je avtor navdih našel v islamski umetnosti. Začenši z andaluzijskim vhodnim portalom, ter preko arabskega v lesu zastrtega balkona, okenskih lokov, geometrijskih vzorcev idr., ta vpliv doseže vrh v 26 m visokem razglednem stolpu. Ta stolp ima namreč obliko minareta v slogu indijskih mošej. Vila stoji v istoimenskem parku, v katerm se nahajajo številne vrste eksotičnih rastlin. Tako zgradba kot park sta vpisana v register nepremične oziroma vrtnoarhitekturne kulturne dediščine.
Vilo je zasnoval italijanski arhitekt slovenskega porekla Antonio Lasciac (Anton Laščak). Rojen je bil leta 1856 v Gorici. Študiral je na Dunaju, nato pa poiskal ustvarjalne izzive v Italiji, predvsem pa v Egiptu. Njegov opus je obegal palače, vile, cervkve, upravne in poslovne stavbe. Njegova dela v Kairu in Aleksandriji so postala tako priljubljena, da si je prislužil mesto kraljevega arhitekta in plemiški naziv bej (baron). V času bivanja v Egiptu je pripravil tudi načrt za vilo zase v svojem domačem kraju. V njej je nameraval živeti, a v burnih časih prve polovice dvajsetega stoletja se je odvilo drugače. Ob koncu svojega življenja se je vrnil v deželo ob Nilu, kjer je leta 1946 tudi umrl.
Tako vila kot park sta trenutno žal že dlje časa v precej slabem stanju. Vlada Republike Slovenije in Mestna občina Nova Gorica sta pred kratkim objavili poziv promotorjem za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za obnovo in ureditev nepremičnin v okviru Rafutskega parka z vilo v slovenskem, arabskem, angleškem, francoskem, italijanskem in nemškem jeziku. Tako ta dva stoletnika, edinstvena primerka arhitekturnega ustvarjanja na Slovenskem, čakata na ponovno oživitev in boljše čase.
Viri:
Gams, M.; Tomaževič, M. 2010: Vila Rafut. DEDI – digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, http://www.dedi.si/dediscina/286-vila-rafut.
Iskra K. 2012. Obnova Rafutskega parka pri Novi Gorici. Dipl. delo. Ljubljana, Univ. v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Odd. za krajinsko arhitekturo
Mamić T. 2008. Anton Laščak beg – življenjepis kraljevega arhitekta. Kronika, časopis za slovensko krajevno zgodovino, 56. Ljubljana, Zveza zgodovinskih društev Slovenije: 71-84
Oddajte komentar